Pl. Karola Marcinkowskiego 8/9, 63-800 Gostyń sekretariat@szpitalgostyn.pl tel. 65 322-68-00

Logo - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyniu

ico home » O nas » Historia szpitala

Historia szpitala

Początki szpitalnictwa na Ziemi Gostyńskiej datuje się na sierpień 1849 rok. W tym czasie w okolicy wybuchła epidemia cholery. Na prośbę Gustawa Potworowskiego, Stanisława Chłapowskiego, Edmunda Bojanowskiego i kilku innych obywateli sprowadzone zostały trzy siostry miłosierdzia – pielęgniarki, które zamieszkały w budynku Kasyna Gostyńskiego i tam rozpoczęły pielęgnowanie chorych.

Początkowo szpital liczył 40 łóżek i został powiększony w 1850 roku o ochronkę dla sierot po zmarłych na cholerę. Do pełnego funkcjonowania działalności szpitala postanowiono założyć Dom Sióstr Miłosierdzia z Zakładem lub Instytutem.
Celem zakładu było pielęgnowanie chorych, wychowanie sierot, kształcenie dziewcząt wiejskich na tzw. przewodniczki ochronek oraz dozór nad dziećmi.

W listopadzie 1851 roku Stanisław Chłapowski zakupił gmach obecnego szpitala na własność Instytutu i odtąd mieścił się w nim dom chorych i sierociniec, a pod koniec XIX wieku przekształcono go w szpital powiatowy.

Z biegiem lat szpital powiatowy rozbudował się dając usługi oraz pomoc mieszkańcom Gostynia i okolic w zakresie opieki medycznej. W okresie powstania wielkopolskiego szpital gostyński pełnił przez kilka miesięcy funkcję głównego szpitala powstańczego dla frontu południowo-zachodniego.

Po odzyskaniu niepodległości nastąpił proces przebudowy służby zdrowia. W dniu 3 października 1949 roku władze powiatowe przejęły w użytkowanie bezpłatne nieruchomości szpitalne oraz sprzęt i urządzenia. Działalność szpitala powiatowego systematycznie ulegała rozszerzaniu i doskonaleniu.

W latach 1963-1965 przeprowadzano remont i rozbudowę budynku szpitala. Dobudowano południowe skrzydło budynku, częściowo wymieniono stropy, podbudowano nowe klatki schodowe, zainstalowano windę osobową i trzy towarowe, dobudowano blok operacyjny, pomieszczenie na laboratorium, aptekę oraz punkt krwiodawstwa. Zmodernizowano pracownię rentgenowską, kuchnię i kotłownię. Wybudowano własną oczyszczalnię ścieków, pomieszczenie do agregatu prądotwórczego i pogłębiono własne ujęcie wody. Zagospodarowano dziedziniec szpitala oraz wygospodarowano po byłym oddziale zakaźnym pomieszczenie dla administracji szpitala.

W 1964 roku powstał jedyny w byłym województwie leszczyńskim Oddział Chirurgii Dziecięcej, który istnieje do dnia dzisiejszego.

W latach 1986-1990 uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową, podłączono szpital do kanalizacji miejskiej, przeprowadzono modernizację kotłowni i prace przy stacji transformatorowej oraz agregatowni. W 1996 roku w Narodowym Programie Ministerstwa Zdrowia zatwierdzony został system funkcjonowania Służby Zdrowia w oparciu o rozliczenia „Rejestru Usług Medycznych”.

[VIDEO]


SzpitalSzpitalSzpital

Baner graficzny z cytatem: Dobro chorego najwyższym prawem - Hipokrates